Dla rodziców

Co daje dziecku harcerstwo?

Działalność w ZHP to rozwój umiejętności i osobowości, możliwość poznania wielu osób, okazja do sprawdzania siebie w obliczu wzrastających wymagań, a także dobra zabawa. Harcerstwo to tradycja, harcerskie ideały oraz wspomnienia na długie lata – niektóre z nich zostały uwiecznione w naszej galerii.

W jakim wieku dziecko może zostać członkiem w 26GDH?

26 GDH „Knieje” jest drużyna wielopoziomową, dlatego na zbiórki zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku. Sporą część drużyny stanowią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 oraz Gimnazjum nr 4. Pamiętamy również że harcerzem można zostać w każdym wieku, dlatego serdecznie zapraszamy na zbiórki również osoby w wieku licealnym!

Co w takim razie z młodszymi dziećmi?

Rodzicom dzieci w wieku zuchowym (klasy 1-3) polecamy zainteresować się działalnością gromad zuchowych w Hufcu Ziemi Gliwickiej

Co jest absolutnie niezbędne do udziału dziecka w życiu drużyny?

Absolutnie niezbędna jest Zgoda na przynależność, którą należy oddać jak najszybciej drużynowej, czyli druhnie Agacie Gorszanów.

Czy działalność w ZHP kosztuje?

Członkostwo w ZHP wiąże się z obowiązkiem regularnego opłacania składek harcerskich, w wysokości 10 zł miesięcznie . Składki mają na celu głównie wspieranie działalności statutowej organizacji, ale część zebranej w drużynie kwoty pozostaje do dyspozycji drużyny, do wydania np. na materiały programowe niezbędne do prowadzenia zbiórek. Dlatego tak ważne jest opłacanie składek członkowskich przez wszystkich członków drużyny.

Co z mundurem harcerskim?

Na pierwszych zbiórkach nie ma wymagania posiadania munduru! Jednak jeżeli dziecko regularnie angażuje się w życie drużyny to zdecydowanie powinno stać się posiadaczem munduru harcerskiego.
Podstawową częścią umundurowania jest koszula mundurowa. Dodatkowo dziewczęta noszą szarą spódnice i czarne getry. Chłopcy długie spodnie, najlepiej wojskowe w dowolnych w ciemnych barwach (czarne, brązowe, zielone). Spodnie tzw. „moro” dobrze sprawdzają się w lesie, ale nie są wskazane. W szlufki spodni harcerz wkłada pas harcerski. Nosząc mundur, każda harcerka i harcerz jest zobowiązany do noszenia „mundurowego” obuwia, czyli butów „ciężkich” – trekkingowych lub wojskowych.

Gdzie kupić mundur?

Mundur harcerski można kupić w sklepie militarnym Pentagon w Katowicach lub internetowo, np. w składnicy harcerskiej 4 Żywioły.

Czy zapisać dziecko do harcerstwa?

Na wszystkie dodatkowe pytania z chęcią odpowiemy – telefon można znaleźć w zakładce Kontakt